Szczególnie polecam

Dlaczego klimatyzacja osusza powietrze? W klimatyzowanych pomieszczeniach zwłaszcza w biurowcach i centrach handlowych często skarżymy się na uczucie suchości powietrza oraz wysuszania oczu. Domyślamy się jedynie, że spowodowane jest...

więcej

Montaż izolacji na kanałach wentylacyjnych O konieczności izolowania przewodów wentylacyjnych mówi m. in. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Powszechna...

więcej

Co to jest pompka skroplin? Pompka skroplin jest urządzeniem składającym się z mechanizmu pompki oraz czujnika skroplin i służy do odprowadzania kondensatu powstałego podczas procesu chłodzenia w urządzeniu klimatyzacyjnym....

więcej

Jak klimatyzować domowy basen? Klimat hali basenowej stanowi wypadkową temperatury wody w basenie i powietrza w pomieszczeniu. Jest to złożone zagadnienie wymagające nieco odmiennego podejścia ze względu na olbrzymie straty ciepła...

więcej

Co to jest przepustnica wentylacyjna?   Przepustnica wentylacyjna to ważny element tworzący instalację wentylacyjną. W zależności od typu pozwala przede wszystkim na: regulację przepływu powietrza  - przepustnica regulacyjna...

więcej

klimatysatory.pl Rss

Pytanie: Jaki rodzaj wentylacji zastosować w pomieszczeniach biurowych?

Posted by ewelina | Posted in Pytania | Posted on 30-06-2010

0

Jaki rodzaj wentylacji zastosować w pomieszczeniach biurowych

Dziś pierwszy wpis z serii. Pytanie zadał Tomasz.

Pytanie:

„Pracuje w pomieszczeniu biurowym adaptowanym po byłej kotłowni, niestety w chwili adaptacji nie powstał ani jeden szyb wentylacyjny (…). W pokoju zaznaczonym na rysunku pracują dwie osoby (4,9mx4,5m, wysokość 2,7m), ale przez brak wentylacji odczuwa się w nim złe samopoczucie przez cały rok.
Czy wg stanu dzisiejszego jest jednoznaczny przepis wymuszający w takich pomieszczeniach zabudowanie wentylacji wyciągowej naturalnej lub mechanicznej? (nawet w przypadku stanu zastanego)”

Tomku, nigdy nie spotkałam się z żadną normą, która by nakazywała zabudowanie kanałów wentylacyjnych. Jest wręcz przeciwnie. Zrobiłam wyciąg z najważniejszych przepisów prawnych:

Zadaj pytanie

Posted by ewelina | Posted in Pytania | Posted on 30-06-2010

3

Zadaj pytanieW związku z tym, że często wysyłacie do mnie mailowo pytania, postanowiłam utworzyć nową kategorię „Pytania”. Będę w niej umieszczać odpowiedzi na zapytania, które do mnie kierujecie.

Napiszcie do mnie maila lub zostawcie komentarz pod tym wpisem, a ja postaram się  jak najszybciej Wam odpowiedzieć. Mój adres znajdziecie tutaj.

Zapraszam więc do zadawania pytań.

Przykład obliczeń wentylacji mechanicznej – część 3

Posted by ewelina | Posted in Wentylacja | Posted on 23-06-2010

9

To już ostatni post z tej serii. Poprzednie możecie przeczytać tu i tu. Większość obliczeń mamy już za sobą, pozostało nam jedynie wybranie wentylatora.

Etap 5 – dobór wentylatora

Do doboru wentylatora koniecznie musimy znać dwie wartości:

  • przepływ powietrza;
  • spręż wentylatora, czyli opory przepływu.

Przykład obliczeń wentylacji mechanicznej – część 2

Posted by ewelina | Posted in Wentylacja | Posted on 13-06-2010

0

Post ten stanowi kontynuację poprzedniego – część 1 możecie znaleźć tu.

Przypomnę, że zajmujemy się obliczeniami hydraulicznymi instalacji wentylacji mechanicznej oraz że ostatnio dobraliśmy nawiewniki i wyznaczyliśmy średnice przewodów wentylacyjnych.

Przykład obliczeń wentylacji mechanicznej – część 1

Posted by ewelina | Posted in Wentylacja | Posted on 03-06-2010

13

Zauważyłam, że ostatnio dość często pojawiają się u mnie zapytania odnośnie przykładowych obliczeń wentylacji mechanicznej. Pomyślałam więc, że powinnam opisać Wam po kolei tok obliczeń. Przedstawię go Wam w 3 kolejnych postach.

Zatem prześledźmy razem prosty przykład. Dziś dobierzemy nawiewniki oraz określimy średnice przewodów wentylacyjnych, a w następnych artykułach dokończymy obliczenia hydrauliczne instalacji.