Szczególnie polecam

Instalacja wentylacyjna w domu jednorodzinnym Rola prawidłowej wentylacji jest niezmiernie ważna. Powietrze jako czynnik bezbarwny i bezwonny nie jest zauważalny do czasu, gdy wentylacja nie spełnia swojego zadania. Niedostateczna wentylacja pomieszczeń...

więcej

Czynnik chłodniczy R32 W sezonie klimatyzacyjnym 2018r. dominują klimatyzatory działające w oparciu o czynnik chłodniczy R32. W związku z wprowadzeniem regulacji prawnych przez organy Unii Europejskiej stosowany powszechnie...

więcej

Prosty sposób na niesprawną wentylację Niestety nadal w wielu przypadkach kwestia niesprawnej wentylacji jest pomijana i lekceważona. Zła jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń znacznie wpływa na pogorszenie komfortu, powoduje uczucie...

więcej

Wady i zalety systemu ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego Przeważającą część dnia, często ponad 95% spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego dążymy, aby człowiek przebywający w zamkniętej przestrzeni odczuwał wrażenie komfortu. Przede wszystkim...

więcej

Antysmogowy biznes. Urządzenia oczyszczające powietrze Media non stop bombardują nas informacjami o pogarszającej się jakości powietrza. Co chwila pojawia się hasło: smog. Powstają kolejne reportaże z wypowiedziami lekarzy medycyny na temat szkodliwego...

więcej

klimatysatory.pl Rss

6 skutecznych sposobów na obniżenie rachunku za klimatyzację

Dodane przez ewelina | Kategoria Klimatyzacja w domu | Data 03-04-2010

0

6 skutecznych sposobów na obniżenie rachunku za klimatyzacjęW dzisiejszym poście pokażę Tobie kilka prostych wskazówek i przykładów, które pozwolą na zaoszczędzenie energii potrzebnej do pracy Twojego klimatyzatora.

1. Czyść klimatyzator

Sprawdzaj i oczyszczaj z brudu zarówno jednostkę wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Wymiennik ciepła działa na kurz niczym magnes, gdyż w trakcie chłodzenia jest stale mokry. Brud przykleja się do niego i zbiera we wnętrzu urządzenia. Zabrudzenie klimatyzatora jest najczęstszym powodem spadku wydajności urządzenia.

Z pobliża skraplacza usuwaj spadające z drzew liście i igły.

Przynajmniej raz na dwa tygodnie wyczyść filtry powietrza w jednostce wewnętrznej. Gromadzące się tam zanieczyszczenia powodują zwiększenie zużycia energii przez klimatyzator i spadek jego wydajności.

2. Sprawdzaj ilość czynnika chłodniczego

Skontroluj ilość czynnika chłodniczego (freonu) w systemie, gdyż jego nadmiar lub deficyt powoduje nieprawidłową pracę układu. Do wykonania tej czynności koniecznie musisz wezwać instalatora klimatyzacji, który przy użyciu specjalnych manometrów sprawdzi ciśnienia panujące w układzie.

3. Wybierz odpowiednie miejsce na skraplacz

Jednostki zewnętrzne, jeśli istnieje taka możliwość, staraj się umieścić po stronie północnej lub wschodniej, gdyż te kierunki są narażone na mniejsze promieniowanie słoneczne. Bezpośrednie oddziaływanie słońca na skraplacz zmniejsza wydajność nawet o 10%. W okolicy urządzenia nie powinny znajdować się rośliny lub inne przeszkody, które by mogły ograniczać wymianę ciepła.

4. Ustaw termostat

Ustaw termostat klimatyzatora na tak wysoką temperaturę, jak tylko jest to możliwe do osiągnięcia komfortu w okresie letnim. Im mniejsza różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz a wewnątrz, tym niższe zużycie prądu. Wybierz temperaturę z zakresu od 22°C do 26°C. Każdy stopień poniżej 26°C zwiększa zużycie energii o około 4%. Jak widzisz, w ten sposób w ciągu całego roku zaoszczędzisz dużo pieniędzy.

Zaraz po włączeniu klimatyzatora nie ustawiaj temperatury na niższą niż normalnie. Nie spowoduje to szybszego schłodzenia Twojego domu. Może tylko doprowadzić do nadmiernego wychłodzenia, a Ty niepotrzebnie poniesiesz koszty.

Nie umieszczaj termostatu w pobliżu źródła ciepła, np. lampy, czy telewizora. Czujnik termostatu wyczuje ciepło i załączy klimatyzator. Spowoduje to, że urządzenie będzie pracować dłużej niż jest to konieczne.

Ograniczaj zyski ciepła, opuszczająć żaluzje5. Ograniczaj zyski ciepła

Zmniejszaj obciążenie cieplne w swoim domu przy użyciu najprostszych metod. Duże ilości ciepła są generowane np. podczas zmywania naczyń, gotowania, pieczenia, czy kąpieli. W miarę możliwości, w upalne dni staraj się wykonywać te prace wieczorową porą. Do usuwania ciepłego powietrza używaj wentylatorów wyciągowych, które masz zamontowane w kuchni i łazience.

Pilnuj, abyś w trakcie sezonu chłodniczego miał pozamykane okna i drzwi, aby niepożądane ciepło nie wpływało do środka domu. Wykorzystaj darmowe, naturalne chłodzenie nocne i przewietrzaj mieszkanie nocą.

Chroń pomieszczenie przez bezpośrednim promieniowaniem słonecznym, wykorzystując w upalne dni żaluzje i zasłony. Możesz również zastosować markizy, aby zacienić wnętrze.

Jeśli istnieje taka sposobność, posadź obok swojego domu drzewa liściaste. W porze letniej skryją go w naturalnym cieniu, natomiast zimą liście opadną i nie będą ograniczały pożądanych zysków słonecznych.

6. Właściwie eksploatuj urządzenie

Gdy wilgotność powietrza na dworze jest bardzo wysoka, ustaw wentylator na niższych obrotach. W wilgotne dni przy mniejszej prędkości powietrza lepiej schłodzisz swój dom i usuniesz wilgoć, ponieważ przepływ powietrza przez urządzenie będzie wolniejszy.

Kiedy korzystasz z klimatyzatora również nocą, w celu zmniejszenia kosztów i zużycia energii elektrycznej na czas snu, włącz tryb pracy nocnej oraz używaj system automatycznego wyłączania.

Odpowiednie utrzymanie i eksploatowanie klimatyzatora to najprostsza droga do zaoszczędzenia energii. Większość czynności możesz wykonać samodzielnie, a zaawansowane prace i przeglądy konserwacyjne oddaj w ręce doświadczonego specjalisty.

Jeśli znasz inne metody na zminimalizowanie poboru prądu przez klimatyzator, to podziel się nimi w komentarzach.

Tagi: , , ,

Comments are closed.