Szczególnie polecam

Instalacja wentylacyjna w domu jednorodzinnym Rola prawidłowej wentylacji jest niezmiernie ważna. Powietrze jako czynnik bezbarwny i bezwonny nie jest zauważalny do czasu, gdy wentylacja nie spełnia swojego zadania. Niedostateczna wentylacja pomieszczeń...

więcej

Czynnik chłodniczy R32 W sezonie klimatyzacyjnym 2018r. dominują klimatyzatory działające w oparciu o czynnik chłodniczy R32. W związku z wprowadzeniem regulacji prawnych przez organy Unii Europejskiej stosowany powszechnie...

więcej

Prosty sposób na niesprawną wentylację Niestety nadal w wielu przypadkach kwestia niesprawnej wentylacji jest pomijana i lekceważona. Zła jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń znacznie wpływa na pogorszenie komfortu, powoduje uczucie...

więcej

Wady i zalety systemu ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego Przeważającą część dnia, często ponad 95% spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego dążymy, aby człowiek przebywający w zamkniętej przestrzeni odczuwał wrażenie komfortu. Przede wszystkim...

więcej

Antysmogowy biznes. Urządzenia oczyszczające powietrze Media non stop bombardują nas informacjami o pogarszającej się jakości powietrza. Co chwila pojawia się hasło: smog. Powstają kolejne reportaże z wypowiedziami lekarzy medycyny na temat szkodliwego...

więcej

klimatysatory.pl Rss

Jak wykorzystać klimatyzator jesienią?

Dodane przez ewelina | Kategoria Klimatyzacja w domu | Data 09-09-2009

0

Jak wykorzystać klimatyzator jesienią?W tym roku kupiłeś sobie klimatyzator. Intensywnie wykorzystywałeś go przez cały letni sezon. Teraz nieuchronnie zbliża się jesień. Zastanawiasz się, co zrobić ze swoim urządzeniem w tym okresie. Pewnie myślisz, że skoro temperatury na dworze są już niższe, to będzie ono bezużyteczne aż do kolejnego lata. Niekoniecznie.

Ogrzewanie klimatyzatorem

Śmiało możesz wykorzystać jesienią klimatyzator do ogrzania swojego mieszkania. Obecnie większość klimatyzatorów wyposażona jest w pompy ciepła. Oznacza to, że używasz je do chłodzenia w okresie upałów, a w okresach przejściowych do grzania.
Klimatyzator samochłodzący różni się od klimatyzatora z pompą ciepła tylko jednym zaworem, który „odwraca” obieg czynnika chłodniczego. Z powodu niskiego kosztu tego zaworu większość firm produkujących klimatyzatory zrezygnowała z produkcji urządzeń samochłodzących.

Oszczędne grzanie

W okresach przejściowych Twój klimatyzator wspomaga system centralnego ogrzewania oraz zastępuje tradycyjne ogrzewanie. Jest to dla Ciebie bardzo korzystne ekonomicznie rozwiązanie. Klimatyzatory charakteryzują się wysokimi współczynnikami COP (np. COP=4). Dzięki temu dostarczając niewielkie ilości energii elektrycznej, uzyskasz kilkakrotnie więcej energii cieplnej potrzebnej do ogrzania swojego mieszkania.

Znając COP klimatyzatora (wartość tą znajdziesz w karcie katalogowej lub w dokumentacji technicznej urządzenia), w bardzo prosty sposób możesz obliczyć, ile ciepła uzyskasz, dostarczając określoną ilość energii elektrycznej.

Przykładowo Twój klimatyzator ma COP=3,8. Oznacza to, że z 1kW energii elektrycznej pobranej z sieci uzyskasz aż 3,8kW energii cieplnej. Jest to bardzo dużo. Dla porównania napiszę, że elektryczny piec akumulacyjny z 1kW energii elektrycznej daje tylko 1kW energii cieplnej. Oszczędności podczas stosowania klimatyzatora do ogrzewania na pewno widzisz już sam.

Jesienne przeglądy

Jesień to również idealny okres do zrobienia przeglądu klimatyzatora. Po intensywnej pracy w okresie letnim na pewno warto, aby instalator przejrzał Twoje urządzenie. Ekipa serwisowa sprawdzi poprawność działania układu, oczyści z zanieczyszczeń i skontroluje instalację odprowadzenia skroplin. Gdy masz nowe urządzenie, to koniecznie wykonaj przegląd, aby nie utracić gwarancji.

 

To tyle jesłi chodzi o teorię. Jeśli używasz klimatyzatora jesienią, podziel się swoimi spostrzeżeniami na ten temat w komentarzach.

Tagi: , , , ,

Comments are closed.