Montaż izolacji na kanałach wentylacyjnych
Dodane przez ewelina | Kategoria Wentylacja | Data 19-11-2017
0
O konieczności izolowania przewodów wentylacyjnych mówi m. in. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Powszechna idea energooszczędności nakłania do ograniczenia wszelkich strat ciepła w budynkach, również w instalacji wentylacyjnej. Izolowane powinny być zarówno kanały wentylacyjne nawiewne, jak i wywiewne, a grubość izolacji określa wspomniane rozporządzenie. Izolacja ma za zadanie ochronę przed niepożądanymi stratami ciepła, a także zapobiega wykraplaniu się wilgoci na skutek różnicy temperatur pomiędzy przewodem wentylacyjnym a otoczeniem. Dodatkowym atutem jest wygłuszenie instalacji i redukcja hałasu wywołanego przepływem powietrza w kanale.
O rodzajach izolacji termicznych stosowanych w instalacjach wentylacyjnych możesz przeczytać tutaj, a poniżej znajdziesz podstawowe informacje, jak zamontować najczęściej spotykane materiały izolacyjne na kanałach wentylacyjnych. W zależności od typu izolacji, montaż przebiega w inny sposób.
Montaż izolacji bez kleju
Montaż mat nie posiadających kleju wykonuje się przy zastosowaniu szpilek mocujących, talerzyków zaciskowych, kapturków oraz taśm, obejm lub opasek. Warstwę maty układa się na umocowane do kanału wentylacyjnego szpilki, a następnie zabezpiecza specjalnymi talerzykami zaciskowymi, a końcówki szpilek ucina. Krawędzie styku maty należy dokładnie skleić za pomocą taśmy aluminiowej. W przypadku przewodów o przekroju kołowym owija się je odpowiednio zwymiarowanym odcinkiem maty, a połączenie skleja aluminiową taśmą samoprzylepną. Klejone połączenia wzmacnia się obejmą lub stalowym drutem.
Montaż mat samoprzylepnych
Przed przyklejeniem maty samoprzylepnej powierzchnie kanałów wentylacyjnych należy oczyścić, osuszyć oraz odtłuścić. Zalecany zakres temperatury montażu to 5-35°C. Dzięki fabrycznie nałożonej warstwie kleju czas montażu takiej izolacji skraca się nawet o 40%. Do montażu nie potrzeba specjalistycznych narzędzi ani elementów mocujących. Przed przystąpieniem do montażu należy dokładnie zwymiarować matę izolacyjną, aby nie sztukować izolacji. Długość maty powinna być dopasowana do obwodu kanału wentylacyjnego. Podczas przyklejania należy mocno dociskać matę na całej powierzchni kanału oraz wyrównać nierówności. Kolejnym etapem jest sklejenie wszystkich połączeń podłużnych i poprzecznych przy użyciu samoprzylepnej taśmy aluminiowej o szerokości 50mm.
Montaż izolacji na kanałach zewnętrznych
Do montażu płyt na przewodach wentylacyjnych wymagane jest zastosowanie profili cienkościennych typu „Z”. Służą one do podtrzymywania izolacji, a równocześnie tworzą konstrukcję dla płaszcza ochronnego z blachy stalowej. Zamiennie zamiast profili stosuje się punktowe podparcie blachy zewnętrznej przy użyciu odstępników. Taka konstrukcja eliminuje to występowanie liniowych mostków ciepła w miejscu styku profili z kanałem wentylacyjnym. Pomiędzy zetownikami układane są płyty, a następnie mocowane szpilkami z talerzykami dociskowymi do powierzchni przewodu wentylacyjnego. W kolejnym etapie izolacja zostaje przykryta zewnętrzną blachą stalową ocynkowaną, która jest układana na zakładkę i mocowana do zetowników. W przypadku kanałów o dużych gabarytach stosuje się blachę przetłaczaną kopertowo.
Tagi: izolacja, montaż, wentylacja mechaniczna