Szczególnie polecam

Czy klimatyzer to klimatyzator? Często spotykamy się z urządzeniami, które są zwane klimatyzerami. Nazwa jest podobna do klimatyzatora, lecz czy są to te same urządzenia? Klimatyzer i klimatyzator dają wprawdzie podobny efekt,...

więcej

Podwieszane rekuperatory dla domu jednorodzinnego Obecnie budowane domy wymagają zastosowania wentylacji mechanicznej, gdyż w nowo budowanych budynkach ze względu na dużą szczelność wentylacja grawitacyjna po prostu nie działa. Wykonanie mechanicznej...

więcej

Mity na temat klimatyzacji: wystarczy zamontować jeden... Niejednokrotnie słyszłam, że:  Aby schłodzić powietrze w całym domu wystarczy zamontować jeden klimatyzator ścienny  najlepiej w korytarzu i wszędzie będzie chłodne powietrze. Chłód będzie...

więcej

W jakie technologie wyposażone są dzisiaj urządzenia... Obecnie klimatyzator jest już multinarzędziem spełniającym wiele funkcji. Chłodzi, grzeje, oczyszcza powietrze, nawilża je, jonizuje, uwalnia witaminę C itp. Liczba funkcji, w jakie wyposażają...

więcej

Sterowanie klimatyzatorem za pomocą wifi Sytuacja 1 Wyobraź sobie taką sytuację. Upalny dzień. Żar leje się z nieba, a Ty wracasz do domu po męczącym dniu w pracy. Jesteś wykończony temperaturą panującą na dworze. Marzysz tylko...

więcej

klimatysatory.pl Rss

Przykład obliczeń wentylacji mechanicznej – część 3

Dodane przez ewelina | Kategoria Wentylacja | Data 23-06-2010

9

To już ostatni post z tej serii. Poprzednie możecie przeczytać tu i tu. Większość obliczeń mamy już za sobą, pozostało nam jedynie wybranie wentylatora.

Etap 5 – dobór wentylatora

Do doboru wentylatora koniecznie musimy znać dwie wartości:

  • przepływ powietrza;
  • spręż wentylatora, czyli opory przepływu.

Przepływ powietrza znamy, gdyż wiemy, że za pomocą wentylatora musimy dostarczyć do pomieszczenia powietrze w ilości 600m?/h. Spręż wentylatora również sobie obliczyliśmy. Są to straty ciśnienia w instalacji, które wyznaczaliśmy w 2 części.

Następnie w katalogu urządzeń szukamy wentylatora dachowego o wydajności V=600m?/h i sprężu ?p=56Pa.

Dobór wentylatora

Z wykresu widzimy, że najodpowiedniejszy będzie wentylator numer 1 o średnicy DN200. Wentylator posiada nawet większy przepływ i spręż niż potrzebujemy. (Szukałam wykresu, na którym byłyby przedstawione charakterystyki kilku wentylatorów. Ciężko jest taki znaleźć. Na ogół wykres dotyczy tylko jednego modelu wentylatora. Na pewno są wentylatory, które lepiej by odpowiadały naszym parametrom, lecz chodziło mi o pokazanie ogólnej zasady doboru spośród kilku modeli.)

Etap 6 – korekta instalacji

Dobraliśmy wentylator, który ma średnicę przyłączeniową DN200, a w naszej instalacji wentylacyjnej podejście jest DN250. W związku z tym musimy skorygować instalację poprzez dołożenie jednej kształtki – redukcji DN250/DN200. Na rysunku jest to element o numerze N14.

Instalacja wentylacyjna po korekcie

Dla pewności przeliczmy jeszcze raz straty ciśnienia w instalacji po dołożeniu dodatkowej kształtki.

Obliczenia wentylacja z redukcją

 

Wartość strat zwiększyła się, lecz pamiętamy, że dobrany przez nas wentylator miał spręż większy niż potrzebowaliśmy, więc jest odpowiedni.

Jeśli nasuwają się Wam jakieś pytania odnośnie przedstawionego przykładu obliczeniowego, to zostawcie je w komentarzach.

Tagi:

Komentarzy (9)

Tekst bardzo ciekawy i pożyteczny. I od razu pojawiły się u mnie pytania:
Przeliczyła Pani tylko część wentylacji nawiewną. Czy w przypadku instalacji nawiewno wywiewnej (z rekuperatorem) to wystarczy, czy trzeba jeszcze liczyć część wywiewną? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
A jak dobrać i przeliczyć kanały wentylacyjne o przekroju prostokątnym (kanały muszą być schowane w 10 cm warstwie styropianu w podłodze poddasza użytkowego)?
Pozdrawiam
Wojciech Rybus

Oczywiście wskazane jest również przeliczenie linii wywiewnej w analogiczny sposób jak nawiewnej. W ten sposób wyznaczymy ilość powietrza usuwanego oraz spręż wentylatora wywiewnego.
Przy zamianie przekroju kanału z okrągłego na prostokątny tak dobieramy jego wymiary, aby zachować odpowiednią prędkość przepływu powietrza. Jeśli nie zmieniamy ilości powietrza, to wystarczy, że pole powierzchni przekroju poprzecznego kanału prostokątnego będzie zbliżone do pola powierzchni przekroju poprzecznego kanału okrągłego.

Fajnie i przystępnie wytłumaczone. Mam pytanie: w przypadku rozgałęzienia instalacji, czy w odcinkach rozgałęzionych liczy się straty(jak)? Załóżmy, mamy 6 pomieszczeń, do których nawiewamy powietrze. Jak będzie wyglądło liczenie start? A może przy liczeniu start bierze się pod uwagę tylko ‚najgorszy’ odcinek instalacji? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Podczas liczenia strat bierzemy najbardziej niekorzystny odcinek instalacji.

szanowna Pani,
proszę w instalacji wyrównać ciśnienia w trójnikach.

Jeden mały szczegół do przy doborze wentylatora nalezy pamiętać aby założyć spręż większy o strate ciśnienia filtra ZABRUDZONEGO. W innym przypadku przy zabrudzonym filtrze przepływ moze radykalnie spaść. Z założenia lepiej mieć przepływ większy niż wymagany przy czystych filtrach a wymagany przy brudnych niż wymagany przy czystych a przy brudnych bliski zero:)

witam
oraz w przypadku wentylacji z odzyskiem ciepła uwzglednia sie tylko dodatkowo strate miejscową ? od rekuperatora???pozdrawiam Pawel

Witam,

Ja wyliczyłem, że dla swojego budynku potrzebuję… 355m3/h. Jeżeli mam reku o wydajności 365 tzn. że mogę go zainstalować, czy raczej rozglądnąć się za reku o trochę większej wydajności?

Pozdrawiam

Witam,
Bardzo przydatny artykuł, własnie korzystam z niego tworzac projekt na uczelnie :) Mala uwaga – spręż jest to stosunek ciśnien za i przed wentylatorem, spiętrzenie natomiast jest to różnica tych ciśnien. Opory sieci wyznaczają nam zatem niezbędne spiętrzenie, a nie spręż wentylatora :)
Pozdrawiam

Dodaj komentarz