Szczególnie polecam

Instalacja wentylacyjna w domu jednorodzinnym Rola prawidłowej wentylacji jest niezmiernie ważna. Powietrze jako czynnik bezbarwny i bezwonny nie jest zauważalny do czasu, gdy wentylacja nie spełnia swojego zadania. Niedostateczna wentylacja pomieszczeń...

więcej

Czynnik chłodniczy R32 W sezonie klimatyzacyjnym 2018r. dominują klimatyzatory działające w oparciu o czynnik chłodniczy R32. W związku z wprowadzeniem regulacji prawnych przez organy Unii Europejskiej stosowany powszechnie...

więcej

Prosty sposób na niesprawną wentylację Niestety nadal w wielu przypadkach kwestia niesprawnej wentylacji jest pomijana i lekceważona. Zła jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń znacznie wpływa na pogorszenie komfortu, powoduje uczucie...

więcej

Wady i zalety systemu ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego Przeważającą część dnia, często ponad 95% spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego dążymy, aby człowiek przebywający w zamkniętej przestrzeni odczuwał wrażenie komfortu. Przede wszystkim...

więcej

Antysmogowy biznes. Urządzenia oczyszczające powietrze Media non stop bombardują nas informacjami o pogarszającej się jakości powietrza. Co chwila pojawia się hasło: smog. Powstają kolejne reportaże z wypowiedziami lekarzy medycyny na temat szkodliwego...

więcej

klimatysatory.pl Rss

Czy źle dobrana klimatyzacja może szkodzić?

Dodane przez ewelina | Kategoria Zdrowie | Data 13-08-2009

3

Pieczenie oczuNajnowocześniejsze obiekty (typu biurowce, centra handlowe, hotele itp.), w których coraz częściej i dłużej przebywamy, na ogół budowane są już z urządzeniami klimatyzacyjnymi połączonymi z konstrukcją budynku.

Niekwestionowaną korzyścią takich układów jest zapewnienie wymaganej, stałej temperatury w pomieszczeniach przez cały rok. Z drugiej strony równocześnie następuje proces osuszania powietrza. Gdy wilgotność spada poniżej zalecanych norm, wpływa to niekorzystnie na nasze samopoczucie i mikroklimat lokalu. Zatem, aby klimatyzacja nie zaszkodziła Twojemu zdrowiu, musi być ona nie tylko umiejętnie zaprojektowana, ale też użytkowana. Pomimo wielkiego postępu technicznego w budownictwie, często możesz zaobserowac błędy i uchybienia. Wynikają one z niedostatecznej znajomości zjawisk fizycznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na zagadnienia regulacji parametrów mikroklimatu.

Co się stanie, gdy wilgotność powietrza będzie zbyt niska?

 

Zbyt niska wilgotność powietrza pomieszczeń zamkniętych może być poważnym problemem dla zdrowia i komfortu użytkowników. Przyczynia się ona do:

  • wrażenia suchości;
  • wysychania śluzówek nosa i oczu;
  • pieczenia oczu (zwłaszcza u osób noszących szkła kontaktowe);
  • suchości skóry;
  • zwiększonego pragnienia.

Potęguje się również niepożądane gromadzenie ujemnych ładunków elektrycznych na skórze. Sprzyja to pojawianiu się stanów zapalnych oraz alergii.

 

Jak zapobiegać?

 

Z tego powodu wskazane jest stosowanie nawilżania powietrza. Już na etapie projektu musisz przewidzieć konieczność umieszczenia sekcji z nawilżaczem w centrali klimatyzacyjnej. Możesz też zastosować nawilżacze powietrza bezpośrednio w pomieszczniach.

Przy projektowaniu instalacji klimatyzacyjnych należy zadbać, aby zapewnić warunki komfortu w taki sposób, aby były one oceniane pozytywnie przez większość użytkowników. Organizm ludzki dobrze znosi wahania wilgotności w zakresie od 20% do około 60%.

Nawilżanie powietrza jest również wskazane w okresie zimowym, gdy funkcjonuje układ centralnego ogrzewania.
W przypadku stosowania układów nawilżających należy pamiętać o koniecznej okresowej dezynfekcji nawilżaczy. W ten sposób zapobiegniemy rozmnażaniu się niebezpiecznych dla człowieka bakterii Legionella, które powodują choroby układu oddechowego (choroba legionistów, zapalenie płuc, astma itp.).
Dostosowanie mikroklimatu pomieszczenia nie jest zatem prostą sprawą. Powinno być oparte na subiektywnym odczuciu komfortu termicznego, który zależy od wielu czynników (temperatura i wilgotność powietrza, izolacyjność odzieży, aktywność ruchowa, przemiana materii, płeć, wiek). Z tego powodu w opracowaniu układów klimatyzacyjnych powinni uczestniczyć specjaliści wielu branż, którzy muszą współpracować ze sobą począwszy od etapu tworzenia założeń.

Tagi: , , ,

Comments are closed.